Star-Max 515F Electric Countertop Fryer – 15 lb Oil Capacity – Twin Baskets – 208/240V, 1PH, snap-action thermostats ensure responsive control from 200°F–375°F, immersion elements provide even heating, swing-up elements simplify maintenance, removable baskets and kettle for easy cleaning, compact layout saves counter space, safety thermostat and durable metal knobs enhance reliability
Star, 515F, Fryer, Electric, Countertop, Full Pot
Star-Max® electric fryers are built for maximum eficiency and quick product turn-around. These units come in a variety of sizes and are designed for a variety of operations and locations.
- Star-Max 515F Electric Countertop Fryer – 15 lb Oil Capacity – Twin Baskets – 208/240V
- 1PH
- snap-action thermostats ensure responsive control from 200°F–375°F
- immersion elements provide even heating
Additional information
| Capacity | 15 lb. capacity |
|---|---|
| Design | countertop |
| Durability and Resistance | heavy duty |
| Features | Made in USA |
| Material | stainless steel |
| Power Type | Electric |
| Product Type | fryer |
| Safety and Compliance | cULus, UL |
| Vendor Name | Star |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 37166 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 12 cm |
| Item Height | 16.75 cm |
| Item Depth | 24 cm |
| Item Weight | 47 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Fryer, Electric, Countertop, Full Pot |
| Specsheet | View Specsheet |



