Turbo Air, TIOM-36RSB-N, Display Case, Refrigerated, Self-Serve
Introducing the Turbo Air TIOM-36RSB-N Display Case, Refrigerated, Self-Serve – the perfect addition to drive restaurant profitability. With its sleek design and impressive features, this island display self-serve refrigerated merchandiser is a must-have for any commercial restaurant. Boasting a 20 cu. ft. capacity, this unit provides ample space to showcase a wide variety of food items. The self-contained, plug-in installation makes it easy to set up and start using right away. The self-cleaning condenser equipped with ABS bump guard liners ensures optimal performance and reduces maintenance needs. The LED interior lighting and solar-powered digital thermometer create an attractive and energy-efficient display. The digital electronic thermostat with defrost control allows for precise temperature management. With its black coated interior and exterior, this display case exudes a modern and professional look. Plus, the use of R290 Hydrocarbon refrigerant makes it environmentally friendly. Don’t miss out on this top-of-the-line refrigerated merchandiser that will enhance your restaurant’s efficiency and profitability.
- Island Display Self-Serve Refrigerated Merchandiser
- 20 cu. ft. capacity
- 48W x 61-7/8D x 65-5/8H
- self-contained
Additional information
| Amps | 16.43 Amps |
|---|---|
| Area | 48W x 61-7/8D x 65-5/8H |
| Color | black |
| Compressor Style | self-contained |
| Depth | 61-7/8" |
| Design | island |
| Features | self cleaning |
| Height | 65-5/8" |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | abs |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | merchandiser |
| Refrigerant Type | hydrocarbon, R290 |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cCSAus, CSA-Sanitation |
| Voltage | 220V |
| Volume | 20 cu. ft. |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Turbo Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90808 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 65.62 cm |
| Item Depth | 61.88 cm |
| Item Weight | 816 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated, Self-Serve |
| Specsheet | View Specsheet |



