Turbo Air, TIOM-48RB-N, Display Case, Refrigerated, Self-Serve
Create culinary magic with the Turbo Air TIOM-48RB-N Display Case. This self-serve refrigerated merchandiser is perfect for commercial restaurants looking to showcase their delicious offerings. With a 5.6 cu. ft. capacity and three tiers, this island display provides ample space to display a variety of food items. The LED interior lighting illuminates the products, making them even more enticing to customers. The solar-powered digital thermometer and digital electronic thermostat with defrost control ensure precise temperature control, keeping your food fresh and safe. The self-cleaning condenser equipped with ABS bump guard liners makes maintenance a breeze. The black coated interior and exterior give this display case a sleek and modern look that will complement any restaurant decor. With its R290 Hydrocarbon refrigerant and energy-efficient design, this display case is not only environmentally friendly but also cost-effective. Don’t miss out on the opportunity to elevate your restaurant’s presentation with the Turbo Air TIOM-48RB-N Display Case.
- Island Display Self-Serve Refrigerated Merchandiser
- 5.6 cu. ft. capacity
- 48W x 25-1/2D x 65-5/8H
- self-contained
Additional information
| Amps | 7.74 Amps |
|---|---|
| Area | 48W x 25-1/2D x 65-5/8H |
| Color | black |
| Compressor Style | self-contained |
| Depth | 25-1/2" |
| Design | island |
| Features | self cleaning |
| Height | 65-5/8" |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | abs |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | merchandiser |
| Refrigerant Type | hydrocarbon, R290 |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cCSAus, CSA-Sanitation |
| Voltage | 220V |
| Volume | 5.6 cu. ft. |
| Width | 48" |
| Vendor Name | Turbo Air |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 90808 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 48 cm |
| Item Height | 65.62 cm |
| Item Depth | 25.5 cm |
| Item Weight | 397 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Display Case, Refrigerated, Self-Serve |
| Specsheet | View Specsheet |



