True Manufacturing, THAC-60-HC-LD, Merchandiser, Open Refrigerated Display
Equip your kitchen for success with the True Manufacturing THAC-60-HC-LD Merchandiser, Open Refrigerated Display. This horizontal air curtain merchandiser is designed to meet the needs of commercial restaurants, ensuring that your food and beverages are displayed in an enticing and organized manner. With a spacious 60-1/8″ width and three level tiered stainless steel floor, you have plenty of room to showcase your products. The black powder coated steel exterior and clear aluminum interior not only provide a sleek and clean look but also ensure durability and easy maintenance. The LED interior lighting illuminates your items, making them even more appealing to customers. The self-contained refrigeration system, powered by a 3/4 HP motor, keeps your products at the perfect temperature for freshness. With its UL EPH Classified certification and made in the USA quality, you can trust the True Manufacturing THAC-60-HC-LD to deliver exceptional performance and reliability in your commercial restaurant.
- Horizontal Air Curtain Refrigerated Merchandiser with Hydrocarbon Refrigerant
- 60-1/8″W
- 43-3/8″H
- (3) level tiered stainless steel floor
Additional information
| Amps | 15.0 amps |
|---|---|
| Color | white |
| Compressor Style | self-contained |
| Features | Made in USA |
| Height | 43-3/8" |
| Horsepower | 3/4 HP |
| Material | aluminum, powder coated steel, stainless steel |
| Number of Tiers | 3-tiers |
| Product Type | air curtain merchandiser |
| Refrigeration | refrigerated |
| Safety and Compliance | cULus, UL, UL EPH Classified |
| Style | horizontal |
| Voltage | 115v |
| Width | 60-1/8" |
| Vendor Name | True Manufacturing |
| Case Pack | 1 |
| Packed By | 1 each |
| Weight Unit | lbs |
| Shipping Origin | 63366 |
| Always Freight | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Moq By | each |
| Case Pack By | each |
| Item Width | 60.12 cm |
| Item Height | 43.38 cm |
| Item Weight | 410 kg |
| Priced By | each |
| Vendor Category | Merchandiser, Open Refrigerated Display |
| Specsheet | View Specsheet |



